Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

GUY GILBERT: „MÁRIU MÁM NESMIERNE RÁD“

            Je to už viac ako dvadsaťpäť rokov, čo za mnou raz pribehol mladý moslim. Kdesi v odpadkovom koši našiel rozbitú sošku Panny Márie. Nahnevalo ho to, zlepil ju a priniesol mi ju: „V tieto veci ja síce neverím, ale vraziť Miriam (takto Máriu nazývajú moslimovia) do koša je hriech!“ (pre moslimov je Ježiš jedným z veľkých prorokov – nazývajú ho Iša)
            Chcel by som sa zmieniť o úcte k Ježišovej matke u moslimov. Korán ich vyzýva, aby pamätali na Máriu s úctou a obdivom. Máriino meno je v texte Koránu spomenuté tridsaťštyri ráz.
            Mária má v islame privilegované postavenie, akého sa nedostáva nijakej žene. Dokonca ani manželke a dcére proroka. Mária je v ponímaní moslimov „znamením“ pre ľudstvo a vzorom pre tých, ktorí veria v Boha. V celom arabskom svete je rozšírená ľudová zbožnosť k Ježišovej matke „Miriam“.
            Nedivím sa, že mladý moslim zlepil zlomky rozbitej sošky Panny Márie, keď ju objavil medzi odpadkami.
            Ľudia sa ma často pýtajú, či sa modlím ruženec. Myslia si, že ja ako moderný kňaz, ktorý kráča s dobou, to prenechávam bigotným ženám. Modlím sa ruženec každý deň a rozjímam pri ňom. Je to rozjímanie o zásadných okamihoch Ježišovho života, ktoré prežívala aj jeho matka. Ruženec je ako živý rodinný album. Strieda sa v ňom radosť s utrpením a končí oslňujúcim svetlom – vzkriesením.